PROSZĘ CZEKAĆ PROSZĘ CZEKAĆ PROSZĘ CZEKAĆ PROSZĘ CZEKAĆ
zdjęcia:
SEBASTIAN X 20.NOVEMBER
Lars Norèn
tłumaczenie: Halina Thylwe, opracowanie: Grażyna Kania
W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO TEATR W KLASIE
Teatr Powszechny Warszawa
premiera 17.03.2012
wersja teatralna 1:12 h,
wersja w klasie: 0:45 h
reżyseria: Grażyna Kania
scenografia i kostiumy: Grażyna Kania i Martyna Kander
dramaturgia: Karolina Kapralska
koordynacja: Dominika Szulc
obsada:
TOMASZ BŁASIAK Sebastian
WYRÓŻNIENIE dla projektu
„TEATR W KLASIE”
na Warszawskiej Aukcji dla Projektów edukacyjnych w dziedzinie kultury
NAGRODA AKTORSKA
dla Tomasza Błasiaka
42 OGÒLNOPOLSKI FESTIWAL
TEATRU JEDNEGO AKTORA Wrocław 2013
PRASA
WP.PL, 22.03.12
Twarzą w twarz
Krzysztof Ratnicyn
(...) Grażyna Kania podjęła się wyreżyserowania tekstu bardzo trudnego, a w konfrontacji z widzem - która stanowi ostateczne rozstrzygnięcie "na tak" albo "nie" - wszystko w istocie zależy od aktora. (...)
Mistrzostwo aktorskie w wykonaniu Tomasza Błasiaka. Energia, którą wywołuje, zaczyna gdzieś krążyć nad widzami, gęstnieje w tej szczelnej, małej przestrzeni - i wdziera się w nas. Do wrażeń intelektualnych czy emocjonalnych dochodzą te fizyczne. Wszystko czujemy na sobie, dokładnie i silnie. Światło sceniczne nie schroni nas w półmroku. Nie mamy tej bezpiecznej perspektywy, z której moglibyśmy przyglądać się aktorowi. Nic z tych rzeczy. To zasadzka, jaką zastawiła na nas Grażyna Kania. Siedzimy twarzą w twarz z aktorem, momentami na pół kroku od niego, w tym samym świetle. Panuje równowaga doprowadzona do granic wytrzymałości. W finałowej scenie nie zagrodzimy mu drogi, pozwolimy wyjść. Odwrócimy wzrok, choć Sebastian oczekuje innych reakcji, a i sami doskonale wiemy: powinno się inaczej. Koniec, wracamy do domu.
(...) Monodram "Sebastian X" jest pierwszą inscenizacją w ramach nowego cyklu zainicjowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie. "Teatr w klasie" to model edukacyjny, który w Niemczech cieszy się dużym powodzeniem. Poza spektaklem, odgrywanym w przestrzeni szkolnej sali, równie ważnym element stanowią rozmowy uczniów z psychologami. Bohaterem sztuki jest rówieśnik widzów, a problem w niej poruszany - bliski ich życiu. (...)
Całość: e-teatr.pl
TEATR DLA WAS, 20.03.12
Listy z Emsdetten
Szymon Spichalski
(...) Eksperyment Kani polega na ciągłym zaczepianiu publiczności przez Błasiaka. A ten ostatni bez ogródek zadaje pytania o życiowe cele, jakie stawia mieszczańskie społeczeństwo. Aktor potrafi milczenie lub półsłówka zagadniętego współuczestnika spektaklu zbyć rzuconym w twarz przekleństwem albo obraźliwą frazą. Wyrywa z rąk rzeczy, krzyczy na każdego, ,,celując" palcem wskazującym. Improwizuje na wszelkie możliwe sposoby, by pozbawić widzów poczucia bezpieczeństwa. Nie dochodzi jednak do zbyt intymnego przekroczenia. (...)
Mężczyzna zabiera swój sprzęt i już zamierza wyjść ze sceny, gdy pyta: ,,Czy macie mi coś przedtem do powiedzenia?". Widownia milczy. Błasiak powtarza pytanie, tym razem kieruje je wprost do jednego z widzów. Słychać ciche: ,,Nie idź". (...)
Najciekawszym aspektem spektaklu jest spostrzeżenie, że zbyt łatwo takie ,,incydenty" umieszczamy w kategoriach socjologicznych. Przez wrzucenie ich do jednego worka ,,problemów trudnej młodzieży" zamazujemy indywidualny wymiar tragedii młodych ludzi.
Całość: e-teatr.pl
nagranie i montaż: